Deljan Peevski nuk ka marrë hua nga Banka Bullgare e Zhvillimit si person fizik

Kirill Petkov
Foto: BGNES

Banka Bullgare e Zhvillimit po analizon lidhjet ekonomike në kreditë e dhëna prej saj për shkak të sanksionit të Deljan Peevski nën aktin global “Magnitski”. Kjo u njoftua nga Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov gjatë një seance në Parlament. Kur u pyet nga deputeti i DPS Jordan Conev ministër Petkov u përgjigj se Peevski, si person fizik nuk kishte marrë ndonjë hua nga Banka Bullgare e Zhvillimit, por disa kompani janë duke u hetuar për lidhje të mundshme me të.

Petkov tha se kontrollimi zbuloi shpenzime të mëdha për pagat e udhëheqjes. Kështu, një nga menaxherët e Bankës Bullgare të Zhvillimit mori 468 000 leva (pak më shumë se 239 mijë euro) paga vjetore. U shpërndanë edhe bonuse prej 60 000 leva (30 000 euro).


Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD