Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënpresidenti: Së bashku - bullgarët në Bullgari dhe jashtë, do të arrijmë ndryshimin

Foto: president.bg

Ilijana Jotova dekoroi fituesit e konkurseve për fëmijë dhe adoleshentë të Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit.

“Deklarata se ata që jetojnë jashtë nuk janë të interesuar për Bullgarinë nuk është e vërtetë. Kontaktet me bashkatdhetarët tanë jashtë vendit, iniciativat tona të përbashkëta tregojnë dashurinë dhe kujdesin e tyre të madh për atdheun e tyre. Ne jemi të frymëzuar nga besimi se së bashku - bullgarët në Bullgari dhe bullgarët jashtë, mund të arrijmë ndryshimin e dëshiruar dhe të ndërtojmë një vend modern, të prosperuar dhe të sigurt!”, tha nënpresidentja Ilijana Jotova.

Qindra fëmijë bullgarë që jetojnë jashtë morën pjesë në tre konkurset e Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë – për letërsi, këndim dhe vizatim.


Më shumë nga rubrika

Prezantimi i veshjeve popullore me rastin e Ditës së Pavarësisë së Bullgarisë

Muzeu Etnografik në Burgas paraqet sot për banorët dhe mysafirët e qytetit veshje tradicionale me rastin e 22 Shtatorit - Ditës së Pavarësisë së Bullgarisë. Veprimtaria do të mbahet në adresën e përkohshme të Ekspozitës Etnografike, në rrugën..

botuar më 21-09-22 6.10.PD

Parashikimi i motit për 21 shtatorin

Ditën e mërkurë mbi të gjithë vendin do të jetë me re dhe me reshje shiu në shumë rajone. Me erë të matur nga veriperëndimi ftohja do të vazhdojë. Temperaturat minimale do të lëvizen nga 7 deri në 12 gradë, maksimalet – nga 16 deri në 21 gradë. Në..

botuar më 21-09-21 8.05.MD

Rezultatet reale në dialogun me Bullgarinë do të përshpejtojnë integrimin evropian të Maqedonisë Veriore

Arritja e përparimit në procesin e integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor ishte fokusi i një takimi në Sofje midis Presidentit bullgar Rumen Radev dhe Komisionerit Evropian të Fqinjësisë dhe Zgjerimit Olivér Várhelyi. Ministri..

botuar më 21-09-21 6.48.MD