Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kutia e zezë e aeroplanit të rënë MiG-29 është ende në Bullgari

Nënkolonel Valentin Terziev
Foto: Revista "Krile"

Kutia e zezë e aeroplanit MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi më 9 qershor të këtij viti është ende në Bullgari. Kjo u konfirmua nga Zëvendës Shefi i Mbrojtjes, Gjeneral Toger Canko Stojkov. Ai i quajti “të parashikueshme” afatet e Ministrisë së Mbrojtjes për leximin, sepse vështirësitë në dërgimin e kutisë në Rusi nuk ishin marrë parasysh. Në fillim të këtij muaji, Ministria e Mbrojtjes tha se Rusia kishte disa kërkesa para se të dërgohet kutia.

Në një intervistë për një gazetë të Sofjes, e veja e pilotit të vdekur, nënkolonel Valentin Terziev, tha se dërgimi ishte vonuar sepse “i gjithë rasti është i lidhur politikisht”.


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD