Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi 1 milion janë të imunizuarit kundër Covid-19 në Bullgari

Foto: BGNES

94 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit. 1.4% e 6691 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Të dhënat nga dita e fundit e javës nuk janë plotësisht përfaqësuese për ndjekjen e zhvillimit të pandemisë. Pacientët aktivë të regjistruar janë 8379. 810 pacientë janë shtruar në spital. 81 të infektuar trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. Dy persona me Covid-19 të vendosur vdiqën në 24 orët e fundit. 9 persona u raportuan të shëruar. Të dielën u dhanë 2171 vaksina. Dozat totale të vendosura tashmë janë 2 030 301. 1 001 143 bullgarë kanë mbaruar ciklin e plotë të imunizimin – një dozë e preparatit “Janssen” dhe dy doza të tre vaksinave të tjera të miratuara në BE.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 shtatorin

Gjatë ditës së nesërme do të ketë vranësira të ndryshueshme dhe deri në mesditë në vende të izoluara, kryesisht në male dhe rajonet juglindore do të ketë reshje shiu. Pasdite mbi rajonet perëndimore retë do të shpërndahen, dhe deri në mbrëmje mbi..

botuar më 21-09-22 6.20.MD
Kostadin Kostadinov

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” po kandidon për president

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov do të kandidojë për president. "Sepse ka ardhur koha që Bullgaria të ketë një burrë shteti dinjitoz dhe të pavarur," tha Nikollai Drençev nga partia, e cila njoftoi vendimin e komitetit ekzekutiv...

rinovuar më 21-09-22 5.36.MD
Elen Gerxhikov

Kryetari i Këshillit të Kryeqytetit ka dhënë dorëheqje me kërkesë të Bojko Borisovit

Kreu i partisë GERB Bojko Borisov tha se ai e ka kërkuar personalisht dorëheqjen e Kryetarit të Këshillit Bashkiak të Kryeqytetit Elen Gerxhikov. Dje, Gerxhikov, i cili ka mbajtur postin për gati 10 vjet, njoftoi se po jep dorëheqjen për arsye..

botuar më 21-09-22 4.00.MD