Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kandidati për Kryeministër Pllamen Nikollov prezantoi projekt-kabinetin e ITN

Pllamen Nikollov
Foto: BGNES

Kandidati për kryeministër i ITN Pllamen Nikollov shpalli emrat e kandidatëve për ministra në projekt kabinetin. Petër Iliev, emri i të cilit përmendej për kryeministër të partisë së showmanit Sllavi Trifonov, por më vonë u propozua Nikollaj Vasilev, u propozua për ministër të brendshëm. Më vonë kandidatura e tij u tërhoq. Ndër kandidatët e tjerë janë: Ministër i Shëndetësisë - Sillvi Kirillov, i cili ka drejtuar disa nga spitalet më të mëdha në Bullgari; Ministër i Punëve të Jashtme - diplomati Radi Najdenov: Ministër i Punëve të Jashtme në vitin 2017 në kabinetin e Ognjan Gerxhikovit; Ministër i Financave - Pllamen Danaillov, me përvojë në pozita të larta drejtuese në kompani të mëdha ndërkombëtare; Ministër i Energjetikës - Aleksandër Nikollov, aktualisht zëvendësministër i Energjetikës në detyrë; Ministër i Mbrojtjes - Teodora Gençovska, e cila kaloi nëpër të gjitha nivelet në Ministrinë e Mbrojtjes duke arritur poston e shefes në departamentin "NATO dhe BE".

Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD