Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka nevojë për ndërmjetës midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Svetllan Stoev
Foto: BGNES

Intensifikimi i dialogut me Republikën e Maqedonisë së Veriut ka qenë një përparësi që nga dita e parë e qeverisë së përkohshme, tha për gazetën “24 Çasa” Ministri i Jashtëm në detyrë Svetllan Stoev. Qëllimi ynë vazhdon të jetë arritja e marrëveshjeve që do të pranohen nga qeveria e ardhshme e rregullt e Bullgarisë dhe do të shërbejë si bazë për vazhdimin e negociatave me Shkupin.

Për Bulgarinë është e papranueshme që nëpërmjet akteve si rezoluta e miratuar nga parlamenti maqedonas më 29 korrik 2021 të motivohet ose të justifikohet moszbatimi i marrëveshjes dypalëshe me Republikën e Maqedonisë së Veriut nga 2017 për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim. Stoev është i bindur se asnjë ndërhyrje e palës së tretë nuk është e nevojshme për të zgjidhur mosmarrëveshjen midis dy palëve.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Tension në kufirin midis Serbisë dhe Kosovës Për shkak të vendimit të Prishtinës për të detyruar shoferët me targa serbe të vendosin targa të përkohshme të Kosovës kur hyjnë në vend, lindi një tension nëpër pikat kufitare midis..

botuar më 21-09-24 1.37.MD

Mbështetja për "Po e vazhdojmë ndryshimin" do të vijë nga zgjedhës të ndryshëm ideologjikisht

Formacioni i ri politik rreth ish-ministrave të financave dhe të ekonomisë në qeverinë e dytë teknike të Rumen Radev it deklaroi dëshirën e vet të jetë një nga faktorët në përbërjen e ardhshme të Kuvendit Popullor.   Dëshira e tyre për të vazhduar..

botuar më 21-09-20 2.45.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Bruksel ka rezerva ndaj iniciativës regjionale “Ballkan të Hapur” Administrata e Brukselit vlerëson negativisht nismën për “një mini Shengen” ose “Ballkan të Hapur” të liderëve të Maqedonisë, Serbisë dhe Shqipërisë dhe mendon, se ajo..

botuar më 21-09-17 2.33.MD