Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akoma një medalje e artë për Bullgarinë në Lojërat Olimpike në Tokio

Stojka Krësteva

Stojka Krësteva i solli Bullgarisë medaljen e dytë të artë olimpike në Lojërat Olimpike në Tokio! Bullgarja fitoi titullin në boks, në kategorinë deri në 51 kg. Kampionia evropiane nga Sofja 2018 dhe nënkampione e dyfishtë botërore Stojka Krësteva mposhti turken Buse Naz Cakiroglu, të vendosur në vendin 1 në skemë, kampione aktuale evropiane dhe nënkampione botërore.

Me këtë medalje 35 vjeçarja Stojka Krësteva u bë kampionia e pestë olimpike e boksit në Bullgari


Më shumë nga rubrika

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike nuk do të garojë për Kupën e Botës

Kampionet olimpike të Ansamblit Bullgar të Gjimnastikës Ritmike nuk do të luajnë në Kampionatin Botëror, i cili fillon më 27 tetor në qytetin japonez Kitakyshu. Shkak është lëndimi i Laura Traats. Lajmi është konfirmuar nga Federata Ndërkombëtare...

botuar më 21-10-26 11.34.PD
Uiljam Çollov

Radosllav Rosenov dhe Uiljam Çollov janë kampionët evropianë të boksit

Kombëtarja bullgare fitoi dy medalje ari dhe dy bronzi në Kampionatin Evropian të Boksit për të rinj në Budva të Malit të Zi. Në krye të shkallës së nderit u ngjitën Radosllav Rosenov në kategorinë deri në 60 kg dhe Uiljam Çollov deri në 75 kg...

botuar më 21-10-24 11.48.PD

Bullgaria konfirmoi vendin e saj të 70-të në renditjen e FIFA-s

Kombëtarja e Bullgarisë ruan vendin e 70-të në renditjen e FIFA-s. "Luanët" kanë 1350.11 pikë në renditjen e përditësuar më 21 tetor. Në renditjen për muajin e kaluar, kombëtarja jonë ishte përsëri e 70 -ta, por me pak më shumë pikë - 1353.93...

botuar më 21-10-21 5.02.MD