Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike fitoi një medalje të artë në Olimpiadën në Tokio

Foto: EPA/BGNES

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike fitoi një medalje të artë në Olimpiadën në Tokio. Pas një loje të saktë dhe të përzemërt, Simona Djankova, Stefani Kirjakova, Madelen Radukanova, Laura Traats dhe Erika Zafirova shkelën në shkallën e nderit në kryeqytetin japonez dhe dëgjuan himnin bullgar. Ashtu si në kualifikueset e djeshme, vajzat bullgare mbetën pa konkurrencë dhe me një total prej 92 100 pikësh nga të dy kombinimet fituan çmimin më të vlefshëm, të cilin deri më tani na mungonte në këtë sport.

Bullgaria largohet me gjashtë medalje nga Olimpiada në Tokio - tre medalje arta të Stojka Krëstevës (boks), Ivet Goranovës (karate) dhe të Ansamblit të Gjimnastikës Ritmike, medaljen e argjendtë të Antoaneta Kostadinovës (pistoletë 10 m) dhe dy medaljet e bronzta të Tajbe Juseinit dhe Evelina Nikollovës (mundje).


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Tenisti Grigor Dimitrov është gati të kthehet në TOP 20

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov kapërceu shtatë vende deri në 21, falë gjysmëfinales së tij në turneun e Serisë Masters në Indian Wells, ku ai mundi me sukses Daniil Medvedev dhe Hubert Hurkach para se të humbte nga kampioni i ardhshëm..

botuar më 21-10-18 3.51.MD
Borjana Kalejn

Borjana Kalejn me medalje të arta për lojën e saj me top dhe rreth në Rumani

Më 17 tetor Borjana Kalejn fitoi medalje të arta në finalet me top dhe rreth të Kupës Botërore të vargut Challenge në qytetin rumun Cluj. Bullgaria, e cila para kësaj zuri vendin e parë edhe në shumëgarësh, mori një rezultat prej 26,650 pikësh në..

botuar më 21-10-18 10.13.PD
Grigor Dimitrov

Për herë të parë Grigor Dimitrov do të luajë në gjysmëfinale në Indian Wells

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov vazhdon lojën e tij të mirë në turneun Masters në Indian Wells. Në një ndeshje nga çerekfinalet, bullgari tregoi shpirt luftarak dhe përsëri, pasi në raundin e 16 arriti të bëjë një kthesë në ndeshjen këtë..

botuar më 21-10-15 9.17.PD