Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi 1.5 mln turistë të huaj në Bullgari gjatë muajit gusht

Foto: BGNES

Evropianët ndihen shumë mirë në Bullgari, sepse nuk ka kaq shumë kufizime - nuk duhet të mbani maskë jashtë, mund të vizitoni restorante dhe kafene pa u vaksinuar. Këtë e tha doc. Rumen Draganov, Drejtor i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm për TV Bloomberg Bulgaria.

Kjo është arsyeja se pse në Bullgari kemi dy herë më shumë të huaj sesa në vitin 2020. Pritet që turistët e huaj që do të hyjnë në vend gjatë gushtit të jenë 1.5 milion kundrejt 740.000 verën e kaluar. 2 556 000 të huaj kanë kaluar përmes kufirit tonë në vitin 2020, ndërsa këtë vit numri i tyre do të jetë rreth 8 milion.

Sipas Draganovit, plazhet në bregdetin e Detit të Zi janë plot, ndërsa turistët ankohen se nuk ka shezlongje dhe çadra të mjaftueshme.

Më shumë nga rubrika

Shijoni Bullgarinë për ta njohur dhe dashuruar!

Tek ne turizmi fshatar po merr një vrull rreth pandemisë dhe po ecën dorë për dorë me turnetë kulinarike ose të ashtuquajturat turne “gastro” në kombinim me turne dhe udhëtime të ngadalta. Çdo një zonë e veçantë ka ushqimet e veta tipike si dhe..

botuar më 21-10-18 7.15.PD

Shkëmbinjtë e Bellogradçikut – balona, verë, biçikleta, varka me dragonj dhe emocione të tjera

Gjatë kësaj vere një popullaritet të gjerë fituan fluturimet me ballon mbi shkëmbinjtë e Bellogradçikut , kurse stina aktive turistike përfundoi me festën tepër të veçantë me balona në fund të muajit shtator. Atëherë mbi 10 balona prej disa..

botuar më 21-10-17 3.15.MD

Mali Rrzhana – një vend për t'u dashuruar

E zhytur në përqafimin e malit pak të njohur Rrzhëna, Manastiri “Lindja e Hyjlindëses” pëshpërit një legjendë mesjetare e ruajtur edhe sot e kësaj dite. Dhe kisha e tij me shtatë altarët të shndërruara në shtatë paraklise kushtuar shtatë..

botuar më 21-10-05 7.15.PD