Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri në detyrë kërkon aktualizimin urgjent të buxhetit të shtetit

Stefan Janev
Foto: BGNES

Kryeministri në detyrë Stefan Janev u bëri thirrje deputetëve ta votojnë azhurnimin e buxhetit, për shkak të nevojës për të përballuar sfidat e valës së re të Covid -it dhe për të shmangur tensionet shoqërore në vjeshtë. "Në jetën politike bullgare ne po shohim një situatë të vështirë për t'u parashikuar, një situatë të komplikuar madje për ekspertët. E gjithë kjo çon në paqëndrueshmëri dhe paparashikueshmëri në mjedisin politik, " shtoi Janev.

Eksperti financiar nga partia "Ka një popull të tillë"(ITN) Pllamen Danaillov, i cili u propozua për Ministër të Financave, tha para BNR-së se formimi i komisioneve përkatëse parlamentare është vonuar, gjë që bllokon veprimtarinë legjislative të Kuvendit Popullor, përfshirë këtu dhe azhurnimin e buxhetit.


Më shumë nga rubrika

Cvetan Kjullanov

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD