Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy varka bullgare vazhdojnë në gjysmëfinalet e Kampionatit Botëror të Kanotazhit në Plovdiv

Foto: Federata Bullgare e Kanotazhit

Dy varka bullgare – katërshe skull dhe çifti pa timonier, vazhdojnë në gjysmëfinalen e Kampionatit Botëror të Kanotazhit për djem dhe vajza që zhvillohet në Plovdiv nga 11 deri më 15 gusht.

Çifti pa timonier Ivan Jankullov dhe Cvetomir Millanov me një shpejtësi të fuqishme në final kapërceu varkën e Greqisë, e cila gjithashtu u klasifikua për gjysmëfinalet.

Jashtëzakonisht dramatike ishte gara shtesë për sigurimin e pjesëmarrjes së mëtejshme (repeshazh) në katërshen skull Hristo Neshev, Ivan Tabakov, Vasill Shuntov, Stefan Mutiç. Vendet për gjysmëfinalet ishin dy dhe tri varka garuan për fitore. Bullgarët u radhitën të dytë vetëm 6 të qindtat pas fituesve nga Ukraina dhe 61 të qindtat para serbëve.


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Tenisti Grigor Dimitrov është gati të kthehet në TOP 20

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov kapërceu shtatë vende deri në 21, falë gjysmëfinales së tij në turneun e Serisë Masters në Indian Wells, ku ai mundi me sukses Daniil Medvedev dhe Hubert Hurkach para se të humbte nga kampioni i ardhshëm..

botuar më 21-10-18 3.51.MD
Borjana Kalejn

Borjana Kalejn me medalje të arta për lojën e saj me top dhe rreth në Rumani

Më 17 tetor Borjana Kalejn fitoi medalje të arta në finalet me top dhe rreth të Kupës Botërore të vargut Challenge në qytetin rumun Cluj. Bullgaria, e cila para kësaj zuri vendin e parë edhe në shumëgarësh, mori një rezultat prej 26,650 pikësh në..

botuar më 21-10-18 10.13.PD
Grigor Dimitrov

Për herë të parë Grigor Dimitrov do të luajë në gjysmëfinale në Indian Wells

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov vazhdon lojën e tij të mirë në turneun Masters në Indian Wells. Në një ndeshje nga çerekfinalet, bullgari tregoi shpirt luftarak dhe përsëri, pasi në raundin e 16 arriti të bëjë një kthesë në ndeshjen këtë..

botuar më 21-10-15 9.17.PD