Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ivan Geshev: Dëgjimi im në Kuvendin Popullor shkel parimin e ndarjes së pushteteve

Ivan Geshev
Foto: BGNES

“Një kërkesë për dëgjimin e Prokurorit të Përgjithshëm në një seancë të jashtëzakonshme ose një kërkesë për një raport mbi raste të veçanta do të shkelë parimin e ndarjes së pushteteve dhe do të minojë pavarësinë e pushtetit gjyqësor.” Këtë e njoftoi për BTA kryeprokurori Ivan Geshev në lidhje me seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit Popullor të thirrur nesër mbi temën e dhunës policore në protestat në vitin 2020. Kryetarja e Kuvendit Popullor Iva Miteva tha para bTV se është e mundur të kërkohet dëgjimi i prokurori në Komisionin e Çështjeve Juridike, nëse komisionet formohen deri të mërkurën. “Sipas Kushtetutës, unë nuk kam as të drejtën as detyrimin të kontrolloj raste specifike, apo edhe më pak vendimet e magjistratëve”, shtoi Ivan Geshev.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD