Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në zgjedhjet 2 në 1, do të nevojiten më shumë makina votimi

Kamelija Nejkova
Foto: BGNES

Nëse zgjedhjet presidenciale dhe të parakohshme parlamentare mbahen në të njëjtën datë, do të jetë e nevojshme të blihen makina shtesë të votimit, tha Kamelija Nejkova, kryetare e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ) për BNT. Ajo theksoi se në mënyrë që komisioni të dalë me vendimet e tij të para, Kuvendi Popullor duhet të caktojë datën e votimit. “Këto ditë ne do të analizojmë zgjedhjet e 11 korrikut, në sa vendvotime votuan më shumë se 300 ose 400 votues, për të menduar për një numër shtesë të makinerive”, shtoi Kamelija Nejkova. Sipas saj, propozimi për votim të përzier - me makinë dhe me fletë votimi, nuk është një opsion i mirë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 tetorin

Mëngjesin e së mërkurës në ultësira dhe rreth pishinave të larta do të krijohet mjegull. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4 gradë në perëndim dhe deri në 7-10 gradë në lindje. Gjatë ditës në shumë vende në Bullgarinë Qendrore dhe..

botuar më 21-10-26 8.05.MD

Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia hyjnë në zonën e kuqe

Nga e shtuna, më 30 tetor, Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia janë në listën e vendeve në zonën e kuqe, sipas procedurës për hyrje në Bullgari. India, Kolumbia, Argjentina e të tjera kalojnë nga e zona e kuqe në atë me ngjyrë portokalli...

botuar më 21-10-26 7.26.MD

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një..

botuar më 21-10-26 6.45.MD