Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kisha Ortodokse Bullgare feston Ditën e Shën Aleksandrit

Foto: arkiv

Më 30 gusht Kisha Ortodokse Bullgare feston transferimin e eshtrave të Shën Alexander Nevskit dhe Ditën e Shën Aleksandrit të Kostandinopojës, i cili ka jetuar gjatë udhëheqjes së Kostandinit të Madh.

Princi Aleksandër I Jaroslaviç Nevski ka qenë princ rus i Principatës Vladimir-Suzdal në periudhën 1252-1263. Një nga betejat e tij të rëndësishme në emër të Ortodoksisë ishte kundër suedezëve, pranë lumit Neva, më 15 korrik 1240. Pas fitores, princi mori pseudonimin Nevski.

Më 30 gusht 1724 gjatë udhëheqjes së perandorin Pjetri I, lipsanat e Shën Aleksandër Nevskit u transferuan solemnisht dhe u varrosën në kryeqytetin e atëhershëm rus Shën Petersburg në një vend të ndërtuar posaçërisht. Disa nga këto lipsana ruhen në Katedralen “Shën Aleksandër Nevski” në Sofje, e cila sot shënoi solemnisht festën e shenjtorit-mbrojtës të saj.


Më shumë nga rubrika

Shën Ivan Rillski – mbrojtës i mjekëve bullgarë

Ditën, në të cilën Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e mbrojtësit qiellor të Bullgarisë Shën Ivan Rillski Çudibërës , mjekët në vend shënojnë festën e tyre. Ajo festohet që prej 25 vitesh e këtej me iniciativë të Bashkimit të Mjekëve..

botuar më 21-10-19 9.35.PD
Profesori Nikollaj Ovçarov

Një unazë vrasëse prej argjendi është një nga gjetjet e vlefshme të Misionis

Qyteti nga antikiteti i vonë Misionis pranë Tërgovishtes, një nga 6 objektet kryesore arkeologjike, ka ekzistuar për më shumë se 150 vjetëve. Arsyet e deklaratës së historianëve janë gjetjet e shumta nga periudha të ndryshme dhe me vlera të..

botuar më 21-10-17 8.45.PD

Pilotët bullgarë shënojnë festën e tyre profesionale më 16 tetor

Një arritje e jashtëzakonshme luftarake e pilotëve bullgarë jep shkak për të shpallur 16 tetorin si Dita e Aviacionit dhe Forcave Ajrore Bullgare. Në këtë ditë gjatë vitit 1912, disa ditë pas shpërthimit të Luftës së Parë Ballkanike, piloti Radull..

botuar më 21-10-16 8.05.PD