Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BSP në pritje të bisedimeve me ITN për formimin e qeverisë së re

Liderja e BSP-së Kornelija Ninova
Foto: BGNES

Sipas programit të shpallur nga BSP, sot socialistët do të presin formacionin e tretë dhe të fundit “të ndryshimit” me të cilin janë gati të negociojnë për formimin e qeverisë së re - "Ka një popull të tillë" /ITN/.

Pas dy takimeve të para, u bë e qartë se socialistët nuk do të marrin përkrahje as nga "Ngrihu.BG! Ne po vijmë!", as nga "Bullgaria Demokratike".

Mbrëmë, pas negociatave me sindikatat, udhëheqësja e BSP -së Kornelija Ninova njoftoi se do t'i propozojë ITN, "Bullgaria Demokratike" dhe "Ngrihuni.BG! Ne po vijmë!" të takohen dhe të bëjnë çmos që të garantohet aktualizimi i buxhetit i vitit 2021.

Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD