Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e dytë në Lojërat Paralimpike për Bullgarinë

Foto: http://insport.bg

Hristijan Stojanov fitoi një medalje argjendi në Lojërat Paralimpike në Tokio në vrapimin 1500 m. Bullgari udhëhoqi pothuajse të gjithë xhiron e fundit, por në metrat e fundit forca e tij e la atë dhe rusin Alexander Yaremchuk fitoi arin. Me arritjen e tij Hristijan Stojanov përmirëson performancën e tij në Lojërat Olimpike - në Rio 2016 ai përfundoi i shtati. Bullgaria tashmë ka dy medalje në Tokio, pasi dje Rushdie Rushdie fitoi vendin e dytë në hedhjen e gjyles.


Më shumë nga rubrika

Boksierja Sevda Asenova (majtas)

Boksierja Sevda Asenova fitoi medalje të bronztë në Kampionatin Botëror

Boksierja bullgare Sevda Asenova fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Botëror të Boksit për femra në Stamboll. Sportistja jonë kombëtare 37-vjeçare pësoi një lëndim në brinjë në mesin e raundit të parë të ndeshjes gjysmëfinale në kategorinë 48..

botuar më 22-05-18 4.22.MD
Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov një hap larg skemës kryesore të turneut Roland Garros

Një fitore e ndan tenistin bullgar Dimitër Kuzmanov nga hyrja në skemën kryesore të Kampionatit të Hapur të Francës Roland Garros. Sot ai fitoi ndeshjen e tij të dytë kualifikuese, duke mposhtur Flavio Coboli të Italisë me rezultatin 6:3, 3:6,..

botuar më 22-05-18 3.18.MD

Bullgarja Sillvija Azdreeva u ngjit në majën Everest

Bullgarja Sillvija Azdreeva nga qyteti Petriç shkeli në majën më të lartë të planetit Everest në një ekspeditë të udhëhequr nga nepalezi Nirmall Purxha, i cili u bë i njohur botërisht për rekordin e tij në ngjitjen më të shpejtë të 14 majave..

botuar më 22-05-16 8.16.MD