Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po fillon një festival folklorik treditor në Kiten

Foto: arkiv

Një paradë e të gjithë pjesëmarrësve do t’i japë fillim takimit të pestë  kombëtar folklorik “Kiteni dhe miqtë” në qytetin jugor detar. Pritet që në skenën në Parkun Detar në ditët nga 4 deri më 6 shtator të dalin e të paraqiten mbi 46 grupe folklorike të këndimit popullor, grupe të vallëzimit si dhe më shumë se 90 interpretues individual nga i gjithë vendi. Radio Bullgaria do të përgatisë një reportazh kureshtar me më interesanten nga festa folklorike në qytetin Kiten.

Përpiloi: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Një konkurs ndërkombëtar po kërkon motive të ruajtura të qëndisura bullgare

Vatra e Kulturës “Shkëndijat Bullgare 2016” në qytetin Dobriç organizon një konkurs ndërkombëtar për një origjinal autentik ose të rikrijuar të një motivi të qëndisjes. Deri më 15 dhjetor 2021 pjesëmarrësit duhet të paraqesin   një model i cili..

botuar më 21-10-19 7.15.PD

Folklori bullgar në Sevilla

Një koncert i grupeve folklorike bullgare dhe i solistëve është i përfshirë në programin shoqërues të  Festivalit të Kombeve (Festival de las Naciones) në Sevilla të Spanjës. Në vazhdim të pak më shumë se dy muajve (25.09-01.11) festivali paraqet..

botuar më 21-10-17 11.15.PD

Kostadin Mihajllov për albumin e tij të ri

Këngëtari i ri popullor Kostadin Mihajllov, i njohur me punën e tij kërkuese, incizoi albumin e tij të dytë me vete. Në të prezantohen 16 kryevepra folklorike të realizuara prej tij në krahinën e tij të lindjes malin Stranxha, dhe më saktë në..

botuar më 21-10-16 2.15.MD