Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Futbollistët tanë arritën rezultat baras kundër kampionit evropian

Foto: Bashkimi Bullgar i Futbollit

Kombëtarja bullgare e futbollit arriti një rezultat prestigjioz - 1:1 si mysafir i kampionit evropian Itali në një ndeshje të Grupit C të kualifikimeve botërore. Federico Chiesa shënoi një gol për nikoqirët në minutën e 16 -të, dhe Atanas Iliev barazoi në minutën e 39. Për herë të parë në një ndeshje zyrtare, futbollistët tanë nuk humbasin nga italianët në fushën e tyre. "Ajo që kanë bërë djemtë tanë duhet të rrisë vetëvlerësimin e tyre. Ne nuk kemi futbollistë të famshëm, por si ekip mund t’i kundërshtojmë të gjithë ”, komentoi trajneri Jasen Petrov pas ndeshjes.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria konfirmoi vendin e saj të 70-të në renditjen e FIFA-s

Kombëtarja e Bullgarisë ruan vendin e 70-të në renditjen e FIFA-s. "Luanët" kanë 1350.11 pikë në renditjen e përditësuar më 21 tetor. Në renditjen për muajin e kaluar, kombëtarja jonë ishte përsëri e 70 -ta, por me pak më shumë pikë - 1353.93...

botuar më 21-10-21 5.02.MD
Biljana Dudova

Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në mundje

Kampionia bullgare e mundjes Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në kategorinë 59 kg. Kjo ndodhi pasi mundësja 24-vjeçare e ekipit “Junak Lokomotiv” në Ruse fitoi titullin e parë botëror në karrierën e saj në kampionatin botëror në Oslo...

botuar më 21-10-19 3.24.MD
Grigor Dimitrov

Tenisti Grigor Dimitrov është gati të kthehet në TOP 20

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov kapërceu shtatë vende deri në 21, falë gjysmëfinales së tij në turneun e Serisë Masters në Indian Wells, ku ai mundi me sukses Daniil Medvedev dhe Hubert Hurkach para se të humbte nga kampioni i ardhshëm..

botuar më 21-10-18 3.51.MD