Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rifilluan stërvitjet ushtarake në Shablla në Detin e Zi

Foto: BGNES

Filloi pjesa e dytë e stërvitjes ushtarake në poligonin kundërajror në Shablla. Në manovra marrin pjesë edhe 3 aeroplanë gjuejtës MiG-29 nga Serbia. Qitja luftarake do të kryhet nga njësitë e raketave kundërajrore të Forcave Tokësore dhe Forcave Ushtarako Detare.

Për shkak të stërvitjes, Ministria e Mbrojtjes shpalli si seksione të rrezikshme të hapësirës ajrore dhe detare në rajonin e Kepit Kartalborun, Kepit Kaliakra dhe linjës 100 kilometra nga vija bregdetare.

Në fillim të qershorit, gjatë stërvitjes së parë “Shablla”, një MiG-29 bullgar u rrëzua në Detin e Zi. Piloti vdiq. Hetimi për incidentin vazhdon dhe “kutia e zezë” e avionit pritet të dërgohet në Rusi për lexim.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD