Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka infrastrukturë për makinat elektrike në Bullgari

Foto: BGNES

Bullgaria është ndër vendet në Evropë me më pak stacione karikimi për makina elektrike në 100 km.të rrjetit rrugor, sipas një studimi të Shoqatës së Prodhuesve të Automjeteve. Në 10 vendet e BE -së, drejtuesit e makinave elektrike udhëtojnë më shumë se 100 km, në autostrada dhe rrugë ndërqytetëse për të gjetur një pikë karikimi. Vendet e fundit në renditje janë Greqia dhe Estonia me 0.2 vende për 100 km. Ky tregues në Bullgari është 0.8 stacione për 100 km. Holanda kryeson me 48.

Rumania, Letonia dhe Polonia janë gjithashtu ndër vendet pa infrastrukturë karikimi. Në këtë grup vendesh, kërkesa për automjete të elektrizuara është më pak se 3% e tregut të makinave.

Më shumë nga rubrika

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD