Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tre ministra të rinj në qeverinë e ardhshme të përkohshme

Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev prezantoi Këshillin e ri të Përkohshëm të Ministrave, i cili do të organizojë zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe të rregullta presidenciale më 14 nëntor. Për herë të parë, një qeveri teknike po merr mandatin nga një kabinet të mëparshëm teknik.

“Ju keni rikthyer besimin tek institucionet. Fatkeqësisht, klasa politike nuk pranon modelin e qeverisë së përkohshme dhe mesazhet e shoqërisë”, tha Radev në ceremoninë para zyrtarëve të tij të zgjedhur.

Stefan Janev mbetet kryeministër në përbërjen e përtërirë. Tre ministra të rinj hyjnë në qeveri. Ministër i Financave është Valeri Bellçev, Ministër i Ekonomisë Daniella Vezieva. Hristo Aleksiev merr drejtimin e Ministrisë së Transportit.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD