Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Numër minimal i mësuesve dhe nxënësve në karantinë

Nikollaj Denkov
Foto: BGNES

Më pak se 1% e mësuesve dhe nxënësve janë në karantinë për shkak të sëmundjes Covid-19, ose kontaktit me një person të infektuar, në fillim të vitit shkollor, bëri të ditur Ministria e Arsimit. Dikasteri ka qasje në të dhënat e azhurnuara për të karantinuarit në arsim, në mënyrë që të aplikojë, nëse është e nevojshme, metodën lokale të mësimdhënies sipas udhëzimeve për mësimdhënie në kushte epidemie. Deri më tani, ministri Nikollaj Denkov nuk ka lëshuar një urdhër për të kaluar në mësimin në distancë për të gjitha klasat, ose shkollat ​​për arsye mjekësore. Në duart e mësuesve është mundësia për të marrë vendime të tilla për klasat individuale.

Më shumë nga rubrika

Stojço Kacarov

Premtojnë teste falas për punëtorët në objektet e mbyllura

Vlefshmëria e certifikatës për të prekurit nga Covid-19 po zgjatet nga 6 në 12 muaj brenda vendit, njoftoi në një konferencë për shtypin Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Dokumenti i vaksinimit pas dozës së parë do të jetë gjithashtu i..

botuar më 21-10-21 1.02.MD

Era e fortë vonon shkarkimin e anijes “Vera Su”

Kushtet meteorologjike në rajonin e zonës së mbrojtur “Jajllata” janë përkeqësuar nga një erë e fortë jugperëndimore. Kjo vonon fillimin e transferimit të ngarkesës së rrezikshme nga anija e mbytur “Vera Su”. Ureja tashmë është lëngëzuar në..

botuar më 21-10-21 12.37.MD
 Dr. Aleksandër Zllatanov

Alternativa e “certifikatave të gjelbra” është bllokimi në të gjithë vendin

Ministria e Shëndetësisë do të vendosë një bllokim të pjesshëm ose të plotë nëse “ certifikata e gjelbër ” nuk funksionon deri në fund të tetorit. Kjo u tha nga Zëvendës Ministri në detyrë i Shëndetësisë Dr. Aleksandër Zllatanov para televizionit..

botuar më 21-10-21 10.57.PD