Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Votimi me makinë do të jetë me një kartë për të dyja votat

Foto: Ani Petrova

Ende nuk ka një vendim zyrtar, por sipas Komisionit Qendror Zgjedhor do të votojmë me një kartë më 14 nëntor. Këtë e bëri të ditur Rosica Mateva, zëdhënëse dhe zëvendëskryetare e Komisionit.

"Nëse votohet me 2 karta, procesi do të vonohet dhe është e mundur që të ketë konfuzion me kartat që komisioni sektorial i zgjedhjeve dhe votuesi duhet të përdorin," shpjegoi Mateva. Ajo sqaroi para bTV se zgjedhjet kryesore janë për presidentin sepse ato janë të rregullta, por shqyrtohet edhe varianti që votuesi të mund të vendosë vetë nëse të votojë edhe për president, edhe për parlament, ose vetëm për një prej tyre.

Më shumë nga rubrika

Rodopet

Parashikimi i motit për 16 tetorin

Gjatë natës së premtes duke u gdhirë e shtuna do të mbetet me vranësira dhe shi. Në disa rajone reshjet do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat minimale do të jenë nga 6 në 11 gradë. Të shtunën shirat do të vazhdojnë, në shumë vende në..

botuar më 21-10-15 8.00.MD
Universiteti Agrar në Plovdiv

Në Plovdiv hapet qendra bullgaro-kineze për trajnimin bujqësor

Një qendër trajnimi bullgaro-kineze hapet në Universitetin Bujqësor në Plovdiv. Qëllimi i projektit, i quajtur LuBanWorkshop, është të promovojë bashkëpunimin midis universiteteve dhe bizneseve bujqësore midis Kinës dhe vendeve të Evropës Qendrore..

botuar më 21-10-15 5.22.MD

Bullgaria paraqiti Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë në KE

Komisioni Evropian mori Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë nga Bullgaria, në të cilin vendi ynë kërkon një grant prej 6.6 miliardë euro. Plani bullgar është i strukturuar rreth katër shtylla - Bullgaria novatore, e gjelbër, e lidhur dhe e..

botuar më 21-10-15 4.48.MD