Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vazhdojnë protestat në Ajtos për një pjesë të rrezikshme të rrugës

Foto: BGNES

Për ditën e tretë, banorët e qytetit Ajtos, në rajonin Burgas, po protestojnë për shkak të pakujdesisë së institucioneve dhe me një kërkesë për të ndërtuar një rrugë anashkalimi në zonë për të hequr trafikun e rëndë nga qyteti. Dhjetëra kamionë të ngarkuar me grurë kalojnë çdo ditë përmes qytetit.

Javën e kaluar, pranë një shesh lojërash, një kamion e rëndë u përplas me një makinë, duke vrarë një 33-vjeçar dhe fëmijët e tij të moshës 6 dhe 9 vjeç. Gjithsej rreth 25 njerëz vdiqën gjatë viteve në aksidente në të njëjtin vend.

“Ky është një vend për pushim për fëmijët dhe nënat, dhe është bërë një varrezë”, tha kryetari i bashkisë Ajtos Vasill Edrev për BNR.


Më shumë nga rubrika

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD
Kapakë për të ardhmen

Fushata “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të foshnjave

Ditën e diele më 17 tetor nga ora 09.00 deri në orën 17.00 në sheshin e kryeqytetit “Aleksandër Batenberg” do të mbahet fushata e radhës bamirëse “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të bebeve në Bullgari. Ata që dëshirojnë mund ta mbështesin duke..

botuar më 21-10-17 6.05.PD
Rodopet

Parashikimi i motit për 16 tetorin

Gjatë natës së premtes duke u gdhirë e shtuna do të mbetet me vranësira dhe shi. Në disa rajone reshjet do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat minimale do të jenë nga 6 në 11 gradë. Të shtunën shirat do të vazhdojnë, në shumë vende në..

botuar më 21-10-15 8.00.MD