Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Himni i Pavarësisë, i krijuar më 22 shtator 1908

Foto: arkiv

Pavarësia e Bullgarisë, e shpallur solemnisht në Tërnovo, u festua në të gjithë vendin që në vetë ditën e shpalljes. Veçanërisht domethënëse ishte festa në qytetin tonë të Burgasit në Detin e Zi, ku për herë të parë tingëlloi Himni i Pavarësisë. Autori është Georgi Shagunov - dirigjent i Regjimentit të 24 -të të Këmbësorisë të Detit të Zi, një muzikant me një kontribut të madh në zhvillimin e orkestrës simfonike, koreve të ndryshme dhe për themelimin e operës në qytet.

Më 22 shtator 1908, i frymëzuar nga ngjarja e madhe, Shagunov krijoi si tekstin, ashtu edhe melodinë e Himnit. Bashkë me Orkestrën Frymore Ushtarake ata udhëtonin nëpër Burgas, e interpretonin Himnin, ndërsa njerëzit këndonin bashkë me ta.

Sidoqoftë, Himni i Pavarësisë mbeti i harruar për shumë vite. I gjetur në arkivat e kompozitorit, ai u rikthye në jetë në fillim të mijëvjeçarit të ri. Incizimi që ju ofrojmë është realizuar nga Kori i Përzier dhe Orkestra Simfonike e BNR, autori i aranzhimit dhe dirigjent është Metodi Matakiev.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

"I afërti" – një duet i ri i Toni Dimitrovës dhe Stefan Illçevit

Kënga "I afërti", në interpretim   të duetit Toni Dimitrova - Stefan Illçev, është ndër propozimet e reja në Top 20 të Radios Kombëtare Bullgare - renditja kombëtare javore për muzikën e re bullgare pop dhe rock. Kënga tashmë është në vendin e..

botuar më 21-10-25 11.26.PD

Big Bendi i BNR-së do të japë koncertin e parë për sezonin e ri

Big-Bendi i Radios Kombëtare Bullgare hap sezonin e tij muzikor më 21 tetor në Studion e Parë të medias sonë. Dirigjenti Antoni Donçev, i cili më shumë se 10 vjet e udhëheq orkestrën, thotë se muzikantët kanë përgatitur programe interesante që do..

botuar më 21-10-21 11.11.PD

Kujtim për Bojidar Dobrevin – një studiues i së kaluarës dhe i së tanishmes muzikore bullgare

Unë kurrë nuk kam takuar një person tjetër që është aq i sjellshëm dhe aq i përkushtuar për të mbledhur dhe ruajtur fakte historike për muzikantët bullgarë jashtë vendit" - thotë Stolina, vajza e Bojidar Dobrevit. Mbase secili i cili e njihte..

botuar më 21-10-21 7.15.PD