Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prezantimi i veshjeve popullore me rastin e Ditës së Pavarësisë së Bullgarisë

Foto: burgas.bg

Muzeu Etnografik në Burgas paraqet sot për banorët dhe mysafirët e qytetit veshje tradicionale me rastin e 22 Shtatorit - Ditës së Pavarësisë së Bullgarisë. Veprimtaria do të mbahet në adresën e përkohshme të Ekspozitës Etnografike, në rrugën “Knjaz Aleksandër Batenberg” 12-14 nga ora 12.00.

Në kuadrin e veprimtarisë do të prezantohet katalogu “Sipas rrobave presin, sipas mendjes përcjellin”, i cili mbledh pasurinë dhe larminë e veshjeve tradicionale nga rajoni i qytetit Burgas. U fotografuan 21 kostume autentike nga mali Stranxha, qytetet Karnobat dhe Ajtos, rajoni lindor i malit Stara Planina, etj., të grupeve të ndryshme etnike që popullojnë këtë zonë të Bullgarisë. Disa prej këtyre rrobave ruheshin deri më tani dhe nuk u paraqitën para publikut. Fotografitë në të shoqërohen me një përshkrim të secilës veshje në bullgarisht, rusisht dhe anglisht.


Më shumë nga rubrika

Kërkesa për një certifikatë të gjelbër është në fuqi që nga 21 tetori

Urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov hyri në fuqi në orën 00.00 të 21 tetorit. Sipas tij vendoset një kërkesë për një “certifikatë të gjelbër” për Covid-19. Certifikata do të jetë e nevojshme për të hyrë në dyqane të mëdha tregtare..

botuar më 21-10-21 5.05.PD

Parashikimi i motit për 21 tetorin

Të enjten do të jetë kryesisht me diell, deri në mesditë në viset e ulëta dukshmëria mund të zvogëlohet, por shpejt do të përmirësohet. Temperaturat maksimale ditore do të arrijnë midis 17 dhe 22 °, për Sofjen - deri në 19. Mbi bregdetin e..

botuar më 21-10-20 8.10.MD

Biznesi këmbëngul në ndryshimet në rendin për certifikatën e gjelbër

Përfaqësuesit e biznesit - anëtarë të Dhomës Bullgare të Tregtisë, këmbëngulin që të bëhen ndryshime në urdhrin që imponon masat e reja anti-epidemike. Ata kërkojnë që kërkesa për një “certifikatë të gjelbër” të shtyhet deri më 21 nëntor 2021, dhe që..

botuar më 21-10-20 7.21.MD