Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev: Paraardhësit tanë zgjodhën që të ndërtojnë fatin e tyre së bashku si njerëz të lirë dhe të pavarur

Foto: BGNES

Sot Veliko Tërnovo është qendra e festimeve kushtuar 113 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. Festimi filloi me kremtimin e një liturgjie nga Mitropoliti Grigorij i Veliko Tërnovos në kishën "40 martirët e shenjtë ”. Rituali ushtarak i ngritjes së flamurit kombëtar të Bullgarisë u mbajt në kështjellën Carevec. Presidenti Rumen Radev dhe Kryeministri Stefan Janev morën pjesë në festimet në kryeqytetin e vjetër.

"Në udhëkryqin e ditës sonë të re, le të kujtojmë se paraardhësit tanë zgjodhën që përgjithmonë të ndërtojnë fatin dhe të ardhmen e tyre së bashku si njerëz të lirë dhe të pavarur. Është detyra jonë ta mbajmë dhe ta respektojmë këtë besëlidhje të shenjtë ”, tha Presidenti në fjalimin e tij dhe uroi bullgarët me rastin e festës.

Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD