Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përqindja e të infektuarve rishtas me koronavirus mbetet e lartë

Foto: arkiv

850 janë të infektuarit rishtas me koronavirus në vend gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është 9.35% e 9086 testeve të kryera, sipas faqes së internetit coronavirus.bg. Megjithë rënien e konsiderueshme të rasteve të reja me 1342 persona, gjë që i detyrohet zvogëlimit të të dhënave nga fundjava e mërkurë, kur ishte ditë pushimi për shkak të Ditës së Pavarësisë, shkalla e infeksionit mbetet e lartë. Numri më i madh i personave të sapo infektuar është në Sofje - 158, në Burgas - 99 dhe në Varna - 81.

Numri i të infektuarve në vend që nga fillimi i pandemisë është afër gjysmë milioni - 487.588. Rastet aktive janë 41.071. 4.959 pacientë janë shtruar në spital, dhe 405 prej tyre janë në njësitë e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit vdiqën 27 persona me Covid-19 të konfirmuar. 584 janë shëruar.

Vetëm 1858 vaksina u dhanë të mërkurën. 1 290 434 persona kanë përfunduar tërë ciklin e imunizimit.


Më shumë nga rubrika

 Dr. Aleksandër Zllatanov

Alternativa e “certifikatave të gjelbra” është bllokimi në të gjithë vendin

Ministria e Shëndetësisë do të vendosë një bllokim të pjesshëm ose të plotë nëse “ certifikata e gjelbër ” nuk funksionon deri në fund të tetorit. Kjo u tha nga Zëvendës Ministri në detyrë i Shëndetësisë Dr. Aleksandër Zllatanov para televizionit..

botuar më 21-10-21 10.57.PD

Interes i rritur për certifikatat e gjelbra evropiane

Pas hyrjes në fuqi të kërkesës për paraqitjen e “ certifikatave të gjelbra ” për të hyrë në një numër objektesh në të mbyllur, shihet një interes i shtuar për pikat e testimit dhe vaksinimit në Bullgari. Më shumë se 1 milion certifikata të..

botuar më 21-10-21 10.26.PD

Ulje minimale në numrin dhe përqindjen e infeksioneve të reja Covid

4522 persona u infektuan rishtazi me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 18 për qind e 25 040 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 85.60 për qind e pacientëve të sapo diagnostikuar nuk janë vaksinuar. Krahasuar me..

botuar më 21-10-21 9.04.PD