Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët që vdiqën në Bregun e Fildishtë kanë qenë instruktorë ushtarakë në një mision

Foto: BGNES

Aksidenti me një helikopter ushtarak Mi-24 në Bregun e Fildishtë më 10 shtator në pjesën veriore të vendit, ku vdiqën pesë persona, përfshirë tre bullgarë, ishte për shkak të motit të keq. Këtë e bëri të ditur kreu i forcave të armatosura, gjeneral Lassina Doumbia, cituar nga AFP, pas hetimit të zhvilluar, transmetoi BGNES.

Kërkuesit kanë arritur të rimëkëmbin një nga kutitë e zeza të helikopterit dhe të gjejnë eshtrat e pesë anëtarëve të ekuipazhit. Helikopteri ka qenë në mision, tha zëdhënësi i qeverisë Amadou Coulibaly pa dhënë detaje. Viktimat në Bregun e Fildishtë do të nderohen në Abixhan të premten. Do të organizohet një ceremoni në nder të instruktorëve të huaj para riatdhesimit të trupave të tyre.

Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD