Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e dyfishtë e numrit të të vdekurve nga Covid-19 në ditë

Foto: BGNES

1835 janë infektuar rishtas me koronavirus në vend gjatë 24 orëve të fundit. 8.7% e 20 996 testeve të kryera janë pozitive, sipas faqes së internetit coronavirus.bg. Numri më i madh i rasteve të reja është në Sofje - 401, në Plovdiv - 150, në Varna - 145 dhe në Blagoevgrad - 103. Më pak të infektuar janë raportuar në Razgrad - 14.

Të sëmëurët e regjistruar janë 41 752. 4 949 veta janë shtruar në spital. 414 prej tyre janë në terapi intensive. Në 24 orët e fundit, 99 persona kanë vdekur me Covid-19 të konfirmuar. Rritja e këtij treguesi tragjik në krahasim me një ditë më parë është me 72 vdekje. 1055 persona të infektuar janë shëruar.

Të enjten u dhanë 11 441 vaksina. Bashke me to numri total i dozave të bëra është 2 494 575. 1 298 936 persona kanë përfunduar tërë ciklin e imunizimit.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 tetorin

E premtja do të nisë me temperatura minimale nga 1 gradë në Vidin (Bullgari Veriperëndimore) deri në 10 gradë buzë detit (Bullgari Lindore) dhe me mjegulla në ultësira. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara. Temperaturat..

botuar më 21-10-21 8.05.MD
Stojço Kacarov

Premtojnë teste falas për punëtorët në objektet e mbyllura

Vlefshmëria e certifikatës për të prekurit nga Covid-19 po zgjatet nga 6 në 12 muaj brenda vendit, njoftoi në një konferencë për shtypin Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Dokumenti i vaksinimit pas dozës së parë do të jetë gjithashtu i..

rinovuar më 21-10-21 7.06.MD
Presidenti Radev

Bullgaria këmbëngul që gazi dhe energjia bërthamore të njihen si të qëndrueshme

Bullgaria, së bashku me disa vende të tjera, përfshirë Francën, do të insistojnë urgjentisht që energjia bërthamore dhe prodhimi i energjisë bërthamore nga gazi natyror të njihen dhe të përfshihen në listën e aktiviteteve ekonomike të qëndrueshme..

botuar më 21-10-21 6.58.MD