Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

17
Foto: Ani Petrova

Skulptura dhe vizatime nga Georgi Donov. Deri më 29 shtator në Sofje galeria e Lidhjes së Artistëve Bullgarë, rruga “Shipka” Nr. 6.I lindur në Sofje në vitin 1961, Georgi Donov është një nga skulptorët origjinalë bullgarë, i cili e arrin efektin e instalimit edhe në objektet e vogla.Georgi Donov është autori i portretit skulpturor të John Atanasov, dhuruar nga Presidenti i Republikës së Bullgarisë Rumen Radev Universitetit të Qipros në vitin 2017.Foto: Ani Petrova

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Tablo të piktores Katrin Tomova nga ekspozita  „Paint It Dark“ në galerinë e kryeqytetit “Njuans” (Nuancë).  Tablotë e reja të Katrin Tomova  u pikturuan gjatë dy viteve të fundit dhe mbajnë gjurmët e situatës së pazakontë (COVID-19), e..

botuar më 21-10-15 1.40.MD

Bullgaria në fotografi

Vjeshtë me shi në Sofje.  Foto: BGNES 

botuar më 21-10-11 10.06.PD

Bullgaria në fotografi

Manastiri i Zemenit është një vend i preferuar për udhëtime njëditore dhe të fundjavës. Ai ndodhet nja 70 kilometra në jugperëndim të sofjes dhe nja 1.5 kilometra lart qytetit Zemen .  Kisha “Shën Joan Teolog” në Manastirin e Zemenit..

botuar më 21-09-19 10.20.PD