Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 29 shtatorin

Ftohje graduale e motit

Foto: BGNES

Të mërkurën do të jetë me vranësira, do të bjerë shi mbi Bullgarinë Perëndimore, me sasi më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore. Temperaturat minimale do të jenë midis 10 ° dhe 15 °, dhe ato maksimale nga 16 ° në 21 °, për Sofjen - deri në 18 °.

Një erë mesatare verilindore do të fryjë mbi bregdetin e Detit të Zi. Temperaturat maksimale do të jenë 19 ° - 20 °. Temperatura e ujit të detit është 20 ° - 21 °. Lëvizja e detit do të jetë rreth 3 ballë.

Mbi malet retë do të jenë të rëndësishme me reshje shiu, në pjesët më të larta – me reshje bore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë deri në 12 °, në 2000 m deri në 6 °. Në vendpushimet e Pamporovo dhe Borovec termometrat do të tregojnë deri në 10 °, në Bansko – deri në 14 °.

Të enjten, temperaturat do të ulen, por do të ketë shi të lehtë vetëm në disa vende, parashikon Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.

Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD