Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi 40% prej bullgarëve që punojnë nuk kanë para për ngrohje

Foto: BGNES

42.8% e punonjësve bullgarë, ose 129.990 punëtorë në vendin tonë, nuk kanë para për të ngrohur shtëpitë e tyre. Këtë e tregon një analizë e të dhënave të Eurostat nga Instituti Evropian i Sindikatave, botuar nga Konfederata e Sindikatave Evropiane. Sipas këtij treguesi, vendi ynë renditet i dyti në BE, përpara vetëm Qipros me 45.6% (14.398 punëtorë) të cilët nuk disponojnë mjete për ngrohje.

Më shumë nga rubrika

Doracakë elektronikë do të ndihmojnë mësimin në shkollat bullgare jashtë shtetit

Shkolla të larta në Bullgari krijuan doracakë elektronikë mësimor të gjuhës bullgare, historisë dhe gjeografisë për nxënësit dhe mësuesit nga shkollat bullgare jashtë shtetit. Materialet u demonstruan dhe u diskutuan gjatë Forumit të Dytë..

botuar më 21-12-07 5.52.MD

I ftojmë Krishtlindjet në jetën tonë të përditshme

Një yll prej 80 centimetrash shkëlqeu në majë të Pemës së Krishtlindjes në qendër të Sofjes . Pema halore është e gjallë dhe e lartë 13 metra dhe e zbukurojnë mbi 10 000 drita, flokë bore dhe topa. Dy drerë të mëdhenj të ndezur kanë "gjetur strehë" nën..

botuar më 21-12-07 7.05.PD

Dita e Bankierëve do të jetë një festë e përbashkët nëse dimë të menaxhojmë financat tona personale

Sipas legjendës, Shën Nikolla, përveçse mbron peshkatarët dhe marinarët, është edhe shenjtori mbrojtës i bankierëve. Gjatë vitit 1992 Shoqata e Bankave Tregtare dhe Banka Popullore Bullgare rivendosën traditën 45-vjeçare të festimit të Ditës së..

botuar më 21-12-06 12.19.MD
Подкасти от БНР