Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deljan Peevski është një nga bullgarët në "Dosjet e Pandorës"

| rinovuar më 21-10-05 4.11.MD
Deljan Peevski
Foto: BGNES

Ish-deputeti dhe manjati i medias Deljan Peevski ka pasur tre kompani off-shore dhe kjo е fajëson për fshehje tatimesh. Të dhënat janë nga hetimi ndërkombëtar "Dosjet e Pandorës", pjesë e të cilit është faqja Bird.bg.

Ndërsa ka qenë pronar i kompanive, Deljan Peevski ka qenë deputet dhe nuk i ka shënuar ato në deklaratat e pronësisë të paraqitura prej tij, vë në dukje Bird.bg.

Rregullorja e Parlamentit u ndalon shprehimisht deputetëve për të marrë pjesë në organet e menaxhimit ose  të kontrollit të shoqërive tregtare.

Emri i politikanit tjetër bullgar që u përmend në "Dosjet e Pandorës" ende nuk dihet. Dosjet akuzuan më shumë se 300 politikanë nga më shumë se 90 vende për evazion fiskal.

Biznesmeni dhe ish deputet i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë Deljan Peevski e caktoi informacionin e përhapur si i rremë. Në një qëndrim me shkrim për mediat, ai thekson se gjithmonë i kishte deklaruar siç duhet dhe në përputhje me ligjin autoriteteve kompetente të gjithë pronën e tij.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 janarin

Gjatë natës do të mbajë mot kryesisht i kthjellët. Era veriperëndimore do të dobësohet. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në Sofje rreth minus 6. Të mërkurën moti do të jetë kryesisht me diell me erë..

botuar më 22-01-18 8.25.MD

Filluan stërvitje ushtarake 6-mujore bullgaro-amerikane në Novo Sello

Në poligonin Novo Sello ka nisur një stërvitje e përbashkët bullgaro-amerikane, e cila do të zgjasë deri më 30 qershor 2022, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Në përgatitje do të marrin pjesë forca nga Ministria e Mbrojtjes, strukturat në varësi të..

botuar më 22-01-18 7.36.MD
Roberta Mezzola

Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan me rastin e zgjedhjes së saj si Presidente e PE-së

Presidenti Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan për zgjedhjen e saj si Presidente e Parlamentit Evropian. Në letrën e tij, Presidenti shprehu mbështetjen e Bullgarisë për ruajtjen e vlerave evropiane dhe demokracisë, për prosperitetin e Evropës..

botuar më 22-01-18 7.12.MD
Подкасти от БНР