Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 8 tetorin

Kodi i verdhë për reshjet e dendura në të gjithë vendin

Foto: arkiv

Të premten do të jetë me vranësira, me shi dhe me erë në të gjithë vendin. Reshjet në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të jenë më domethënëse. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 8 dhe 13 gradë, dhe ato maksimale nga 11 në 16 gradë, për Sofjen deri në 11.

Mbi bregdetin e Detit të Zi do të jetë me vranësira, me erë me reshje pasdite. Temperaturat maksimale do të jenë nga 14 gradë në Kepin Shablla deri në 17 gradë në jug. Temperatura e ujit të detit është 17 - 19 gradë. Lëvizja e detit do të jetë deri në 4 ballë.

Mbi malet do të ketë erë dhe shi. Mbi 1600 m një mbulesë e bardhë pritet në majat në Bullgarinë Perëndimore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë deri në 6 gradë, në 2000 m rreth 2 gradë. Në vendpushimet Borovec dhe Pamporovo termometrat do të arrijnë 6 gradë në Bansko me 8.

Gjatë fundjavës mbetet me vranësira. Të shtunën, reshje më të rëndësishme do të ketë në lindje.


Më shumë nga rubrika

Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD

Termocentrali më i madh ndërpreu punën për shkak të kostos së lartë të energjisë elektrike të prodhuar

Termocentrali "KonturGlobal Marica Iztok 3" - një nga dy të ashtuquajturat “centrale të SHBA-së”, pushuan së punuari. Shkaku është bërë skadimi i kontratës afatgjatë me Kompaninë Kombëtare Elektrike për blerjen e energjisë elektrike me çmime fikse...

botuar më 24-02-21 3.10.MD