Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria po heton çështjen e shtetësisë së dyfishtë të Kirill Petkov

Kirill Petkov
Foto: BGNES

Bazuar në një sinjal dhe një publikim në media, Prokuroria e Specializuar po kontrollon nëse një krim është kryer nga ish-ministri në detyrë i ekonomisë Kirill Petkov. Dosja mbi sinjalin për shtetësinë e dyfishtë të ministrit gjatë emërimit të tij nga presidenti do të përfshihet në hetimin e çështjes bashkë me dokumentet e paraqitura në Gjykatën Kushtetuese.

Kur bëhet kandidat deputet për zgjedhjet e 14 nëntorit, Kirill Petkov do të marrë imunitet. “Kryeprokurori mund të kërkojë heqjen e këtij imuniteti”, tha Dimitër Dimitrov, nënkryetar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, për gazetën Trud.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 dhjetorin

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 10 deri në 2 gradë në rajonin e Burgasit. Temperaturat më të ulëta do të jenë në luginat e Bullgarisë Jugperëndimore, ndërsa në Sofje në mëngjes priten temperatura minus 8. Gjatë ditës..

botuar më 21-11-30 8.00.MD
Radev dhe Zaev në përfundim të Samitit të NATO-s në Bruksel

Radev dhe Zaev shqyrtuan të drejtat e njerëzve që identifikohen si bullgarë në Maqedoninë e Veriut

Dialogu i nivelit të lartë është kyç për besimin dhe kapërcimin e çështjeve të diskutueshme në marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut. Rreth këtij qëndrimi u bashkuan Presidenti Rumen Radev dhe Zoran Zaev gjatë një..

botuar më 21-11-30 7.31.MD

Sipas ekologëve Bullgaria nuk mbështetet mjaft në burimet e rinovueshme

Vendi ynë mund të kënaqë plotësisht nevojat e veta për energji elektrike përmes burimeve të rinovueshme, sipas organizatave mjedisore. Sipas ambientalistëve, duke investuar në infrastrukturën e gazit, ne rrezikojmë pavarësinë tonë energjetike. “Për..

botuar më 21-11-30 6.46.MD