Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 15 tetorin

Shi mbi të gjithë vendin, i përzier vende-vende me borë

Foto: arkiv

Të premten do të bjerë shi në të gjithë vendin. Në Bullgarinë Qendrore reshjet do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat minimale do të jenë deri në 3 gradë. Në fushat e larta të Bullgarisë Perëndimore në mëngjes shiu do të përzihet me borë. Temperaturat maksimale do të ndryshojnë nga 5 gradë në perëndim deri në 15 në bregdetin e Detit të Zi, për Sofjen deri në 6 gradë.

Mbi bregdetin e Detit të Zi do të jetë me vranësira, me shi dhe me erë mesatare verilindore. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë nga 15 gradë në veri deri në 18 gradë në jug. Uji i detit është gjithashtu nga 15 në 18 gradë. Lëvizja e detit është deri në 3 ballë.

Do të bjerë borë në male mbi 1500 metra. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë deri në 6 gradë, në 2000 m rreth 0 gradë. Në vendpushimet malore, termometrat do të arrijnë deri në 2 gradë.

Të shtunën reshjet gradualisht do të ulen, por do të jetë e ftohtë për mesin e tetorit.


Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

botuar më 21-12-04 6.00.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

botuar më 21-12-03 4.23.MD
Подкасти от БНР