Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 15 tetorin

Shi mbi të gjithë vendin, i përzier vende-vende me borë

Foto: arkiv

Të premten do të bjerë shi në të gjithë vendin. Në Bullgarinë Qendrore reshjet do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat minimale do të jenë deri në 3 gradë. Në fushat e larta të Bullgarisë Perëndimore në mëngjes shiu do të përzihet me borë. Temperaturat maksimale do të ndryshojnë nga 5 gradë në perëndim deri në 15 në bregdetin e Detit të Zi, për Sofjen deri në 6 gradë.

Mbi bregdetin e Detit të Zi do të jetë me vranësira, me shi dhe me erë mesatare verilindore. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë nga 15 gradë në veri deri në 18 gradë në jug. Uji i detit është gjithashtu nga 15 në 18 gradë. Lëvizja e detit është deri në 3 ballë.

Do të bjerë borë në male mbi 1500 metra. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë deri në 6 gradë, në 2000 m rreth 0 gradë. Në vendpushimet malore, termometrat do të arrijnë deri në 2 gradë.

Të shtunën reshjet gradualisht do të ulen, por do të jetë e ftohtë për mesin e tetorit.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 shkurtin

Të mërkurën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4°, në Sofje - 1°. Para mesditës do të mbajë vranësira, në vende të izoluara me reshje të dobëta. Pasdite vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen. Do të fryjë e dobët,..

botuar më 24-02-20 6.25.MD

Një konferencë mbi sigurinë në rajonin e Detit të Zi do të mbahet në Sofje në prill

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel mori pjesë në takimin e rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel. Vendet e komunitetit diskutuan situatën në Lindjen e Mesme, agresionin rus kundër Ukrainës dhe..

botuar më 24-02-20 9.19.PD

Plovdivi përsëri pret ekspozitën ndërkombëtare për vreshtarinë dhe verëtarinë "Vinaria"

Në Panairin Ndërkombëtar – Plovdiv, më 20 shkurt fillon ekspozita e vreshtarisë dhe verërave “Vinaria”. “Vinaria” 2024, e cila zgjat deri më 24 shkurt, është një ngjarje e rëndësishme që pasqyron zhvillimin e industrisë së verës dhe vreshtarisë në..

botuar më 24-02-20 6.05.PD