Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pilotët bullgarë shënojnë festën e tyre profesionale më 16 tetor

Foto: arkiv

Një arritje e jashtëzakonshme luftarake e pilotëve bullgarë jep shkak për të shpallur 16 tetorin si Dita e Aviacionit dhe Forcave Ajrore Bullgare. Në këtë ditë gjatë vitit 1912, disa ditë pas shpërthimit të Luftës së Parë Ballkanike, piloti Radull Millkov, komandant i Divizionit të Parë Ajror, dhe vëzhguesi Prodan Tarakçiev kryen bombardimin e parë në botë nga ajri, gjatë rrethimit të kalasë së Edrenesë nga ushtria bullgare.

Formimi i aviacionit bullgar fillon në vitin 1903. Gjatë vitit 1911, qeveria merr vendim për përgatitjen e trajnimin e pilotëve dhe mekanikëve ajror jashtë vendit dhe për blerjen e avionëve. Kështu që nga viti 1912 Bullgaria ka armatën e vet ajrore.

Që nga krijimi i tyre deri më sot, misioni i Forcave Ajrore Bullgare është të mbrojnë tërësinë e saj territoriale, bashkë me llojet e tjera të forcave të armatosura.

Në lidhje me festën e sotme profesionale, që të gjithë pilotët bullgar morën dhe një dhuratë të posaçme - këngën me titull “Sën”/gjym/ në interpretim të këngëtares Margarita Hranova, një nga legjendat në muzikën bullgare të estradës.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

102 vjet nga Traktati Neuilly dhe trashëgimia e rëndë për Bullgarinë

27 nëntori 1919 është një datë e trishtuar për Bullgarinë. Në këtë ditë u nënshkrua një traktat paqeje në periferi të Parisit Neuilly-sur-Seine, i imponuar ndaj vendit tonë pas disfatës së tij në Luftën e Parë Botërore / 1914-1918 /. Me..

botuar më 21-11-27 7.15.PD
Shën Klimenti i Ohrit

Universiteti i Sofjes kremton ditën e shenjtorit të tij mbrojtës

Më 25 nëntor Kisha Ortodokse Bullgare kremton klerikun dhe arsimtar të madh bullgar Shën Klementin, Kryepeshkopin e Ohrit. Shën Klementi njihet edhe si një nga nxënësit e vëllezërve Kirill dhe Metodij i cili së bashku me nxënësit e tjerë të të dy..

botuar më 21-11-25 11.39.PD

Me Hyrjen e Nënës së Zotit në tempull festojmë Ditën e Familjes Ortodokse

Më 21 nëntor, në ditën e Hyrjes së Nënës së Zotit në tempull, bullgarët ortodoks festojnë dhe Ditën e familjes së krishterë dhe të të rinjve të arsimuar. Sipas traditës kishtare familjet shkojnë në kishë, që të nderojnë bashkë hyrjen e Mërisë 3..

botuar më 21-11-21 5.35.PD
Подкасти от БНР