Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Foto: BGNES

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov.

Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton planet kombëtare për rreth dy muaj. Pastaj dokumenti duhet të miratohet nga Këshilli i Bashkimit Evropian. Kjo procedurë zgjat rreth një muaj, shpjegoi Kjullanov. Financimi i parë sipas planit për vendin me përmasë 13% prej mbi 6 miliardë eurove të pritura mund të fillojë që në fillim të vitit 2022, është i mendimit Kjullanov.

Zyrtari evropian refuzoi të komentojë me më shumë hollësi tekstin e dokumentit, sepse Komisioni Evropian ende nuk e ka lexuar atë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të jetë mikpritëse e një konferencë për qëndrueshmërinë demografike me pjesëmarrjen e OKB-së

Bullgaria është e vetëdijshme për nevojën për të investuar në kapitalin njerëzor, tha presidenti Rumen Radev në një takim me zëvendëssekretaren e përgjithshme të OKB-së Natalia Kanem, e cila është për vizitë në Bullgari. Më 1 dhe 2 dhjetor, Sofja do të..

botuar më 21-11-30 10.12.PD

Kodi i verdhë për borë dhe erë në 19 rrethe të vendit

Autostrada “Struma” është bllokuar pas reshjeve të borës. Rruga për në kufirin me Maqedoninë e Veriut afër Gjueshevos është e hapur. Gati 100 maune të bllokuar bllokuan përkohësisht autostradën Hemus në drejtim të Sofjes. Rruga për në Varna mbeti e..

botuar më 21-11-30 9.39.PD

224 veta me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

3020 janë të infektuarit rishtazi me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 83% e tyre nuk janë vaksinuar. Krahasuar me të hënën, numri i të infektuarve është rritur me 2292 raste. 8% janë mostrat pozitive nga 36 559 testet e kryera, sipas..

botuar më 21-11-30 9.03.PD