Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mësuesit pa certifikatë të gjelbër duhet të japin mësim nga shtëpia, rekomandon Ministri i Arsimit

Ministri Prof. Nikollaj Denkov
Foto: BGNES

Mësuesit që nuk kanë një certifikatë të gjelbër mund të japin mësim nga distanca. Ky qëndrim u shpreh për bTV nga Ministri i Arsimit Prof. Nikollaj Denkov me rastin e kufizimeve të reja të diskutuara kundër shpërndarjes së Covid-19 në shkolla. "Ideja e një certifikate të gjelbër të detyrueshme është elementi i ri në masat e propozuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe në situatën aktuale të kulmit të valës së katërt të koronavirusit duhet të mbështetet," theksoi Ministri.

Sipas tij, ky vendim mund të çojë në një zmbrapsje të përkohshme të mësuesve. 20% fëmijë të sëmurë, ose 30% klasave të karantinuara janë baza për kalimin në mësimin në distancë, tha Prof. Nikollaj Denkov. Për shkak të rrezikut të mbylljes së mundshme të shkollave, prindërit do të protestojnë sonte para Ministrisë së Shëndetësisë.

Më shumë nga rubrika

Desisllava Atanasova

Opozita parlamentare kërkon një standard të vetëm për "certifikatat e gjelbra"

Në seancën e parë të rregullt të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor, koalicioni GERB-SDS kërkoi nga deputetët që të pranojnë që në godinën e parlamentit të hyhet detyrimisht me “certifikatën e gjelbër” për imunizimin ndaj Covid. Nëse propozimi..

botuar më 21-12-08 10.24.PD

Mostrat e dyshimta po analizohen për variantin Omikron të Covid

Për momentin nuk jemi të sigurt nëse Omikron ka hyrë tashmë në Bullgari. Kemi dyshime bazuar në të dhënat paraprake nga testet PCR. Këtë e tha për bTV, Doc. Ivajllo Aleksiev nga Qendra Kombëtare për Sëmundje Infektive dhe Parazitare. Mostrat e..

botuar më 21-12-08 9.28.PD

Të sapo infektuarit me Covid në ditë tejkalojnë numrin e të shëruarve

2299 janë rastet e reja me koronavirus në vend gjatë 24 orëve të fundit. 82 për qind e tyre janë të pavaksinuar. 8 për qind e 27 694 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Janë të regjistruar 99 663 pacientë aktivë...

botuar më 21-12-08 8.54.PD
Подкасти от БНР