Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Certifikata e gjelbër u jep mundësi njerëzve që të punojnë dhe të jetojnë lirshëm

Ministri Kacarov
Foto: BGNES

Ne vuajmë sepse nivelet e vaksinimit janë katastrofike. Qëllimi kryesor i masave të reja kundër epidemisë është që të mos lejojmë që spitalet të gjenden në një situatë në të cilën të mos mund të pranojnë më shumë pacientë. Çdo person i shtatë i shtruar në spital me koronavirus vdes. Këtë e tha Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov për bTV.

Certifikata e gjelbër është një mundësi për njerëzit që të punojnë. Do të jetë e mundur të shkoni kudo me këtë dokument, tha Kacarov.

Ata që nuk kanë një certifikatë të gjelbër do të bëjnë teste në hyrje të restoranteve, palestrave, kinemave, teatrove, ato do të jenë falas për njerëzit, tha për BNR Aleksandër Zllatanov, Zëvendës Ministër i Shëndetësisë.

Mësuesit do të kenë 15 ditë kohë për t'u vaksinuar. Më 25 tetor do të vendoset nëse studentët në Sofje do të kalojnë në mësimin në distancë, shpjegoi Zllatanov.

Më shumë nga rubrika

Festivali i 13 “Parada e Verës së Re” mbahet në Plovdiv

Me një parakalim tradicional të Dionisit në Qytezën e Vjetër të Plovdivit filloi edicioni i 13-të i Festivalit “Parada e Verës së Re”. Mbi 250 verëra të reja të prodhuara në vitin 2021 prezantohen në festival. Më 27 dhe 28 nëntor, 42 bodrume vere,..

botuar më 21-11-27 11.40.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD

Bullgaria është për forcimin e partneritetit midis BE-së dhe NATO-së

Bullgaria ka shprehur interes për të pritur komponentin detar rajonal të Komandës Detare të NATO-s për Rajonin e Detit të Zi (MARCOM). Ky qëndrim u kujtua nga Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov në një takim me homologët e tij nga formati B-9 në..

botuar më 21-11-26 7.49.MD