Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shqipëria është gati të fillojë bisedimet e pranimit në BE

Foto: sott.net

Nuk ka asnjë shpjegim logjik se pse Shqipëria, e cila i ka përmbushur të gjitha kriteret dhe për të cilën ka unanimitet në Këshillin Evropian, të mos të fillojë bisedimet e anëtarësimit në BE. Kjo do të ishte një shenjë shumë pozitive për të gjithë Ballkanin Perëndimor, komentoi eurodeputeti Andrej Kovaçev për BGNES.

“Nuk mora një shpjegim logjik se pse, nëse ka njëzëshmëri në Këshillin për Shqipërinë, konferenca ndërqeveritare me të nuk do të fillojë menjëherë”, tha Kovaçev, i cili i dërgoi një pyetje të veçantë Komisionit Evropian. Nga përgjigjet e komisionerit të zgjerimit të BE-së Oliver Warheli u bë e qartë se Brukseli dëshiron që bisedimet me Tiranën dhe Shkupin të fillojnë në të njëjtën kohë.


Më shumë nga rubrika

A do të ketë Bullgaria qeveri pas zgjedhjeve të radhës këtë vit?

Seanca e parë e përbërjes së re të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor do të mbahet më 3 dhjetor, njoftoi shërbimi për shtyp i Kreut të Shtetit. Ndërkohë përfundoi raundi i parë i bisedimeve për formimin e qeverisë së koalicionit me mandat..

botuar më 21-11-30 7.15.PD
Në Liceun Teorik Bullgar “Vasill Levski” në Kishinau

Nënpresidentja Ilijana Jotova – midis mandatit të vjetër dhe atij të ri

Mungesa e dialogut me dy institucionet e tjera të rëndësishme në vend - Kuvendin Popullor dhe Këshillin e Ministrave, ka penguar zbatimin e shumë ideve të Presidentit dhe Nënpresidentit në lidhje me politikat për bullgarët jashtë vendit. Kjo u bë e..

rinovuar më 21-11-29 12.38.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Një koalicion i gjerë do të shpëtojë Rumaninë nga kriza Të dy partitë më të mëdha në Rumani ranë dakord për formimin e një qeverie. Kështu kapërcehet kriza tremujore politike, e cila bllokon përpjekjet e vendit të vonojë pandeminë e..

botuar më 21-11-26 2.19.MD
Подкасти от БНР