Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria mori kryesimin e TRACECA

Hristo Aleksiev
Foto: Ministria e Transportit

Ministri i Transportit Hristo Aleksiev pranoi në emër të Bullgarisë mandatin e presidencës së nismës TRACECA për zhvillimin e korridorit ndërkombëtar të transportit Evropë - Kaukaz - Azi.

“Prioritetet tona kryesore janë heqja e barrierave institucionale dhe ligjore për transportin dhe tregtinë ndërkombëtare; zhvillimi i sektorëve hekurudhor dhe automobilistik, lidhjet hekurudhore dhe trageteve; rrugët detare dhe transporti multimodal përgjatë korridorit Lindje-Perëndim”, tha Aleksiev në ceremoni.

Modernizimi i lidhjeve transportuese me Turqinë dhe porteve Varna dhe Burgas janë të rëndësishme për palën bullgare në kuadrin e iniciativës TRACECA, theksoi ministri.


Më shumë nga rubrika

Festivali i 13 “Parada e Verës së Re” mbahet në Plovdiv

Me një parakalim tradicional të Dionisit në Qytezën e Vjetër të Plovdivit filloi edicioni i 13-të i Festivalit “Parada e Verës së Re”. Mbi 250 verëra të reja të prodhuara në vitin 2021 prezantohen në festival. Më 27 dhe 28 nëntor, 42 bodrume vere,..

botuar më 21-11-27 11.40.PD

Dhuna në familje – një pandemi e fshehur në ditët e Covid-19

Sipas Agjencisë Evropiane për të Drejtat e Njeriut (FRA) dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë /OBSH/, një në tre gra është viktimë e dhunës dhe që nga fillimi i masave kundër epidemisë dhe izolimit, situata është përkeqësuar në shumë shtëpi...

botuar më 21-11-27 9.25.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD