Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radosllav Rosenov dhe Uiljam Çollov janë kampionët evropianë të boksit

Uiljam Çollov
Foto: Arkiv

Kombëtarja bullgare fitoi dy medalje ari dhe dy bronzi në Kampionatin Evropian të Boksit për të rinj në Budva të Malit të Zi.

Në krye të shkallës së nderit u ngjitën Radosllav Rosenov në kategorinë deri në 60 kg dhe Uiljam Çollov deri në 75 kg. Daniell Kirillov deri në 57 kg dhe Kirill Borisov në kategorinë më të rëndë +92 kg fituan bronz.

Kampionati përfundoi në mënyrën më të mirë të mundshme për boksierët e rinj bullgarë. Por Rosenov fitoi titullin pasi gjyqtarët fillimisht e dëmtuan në ndeshjen me Aleksej Shendrik. Rezultati i ndeshjes ishte në favor të rusit, por selia vendase paraqiti një kontestim, i cili u respektua dhe ndryshoi zhvillimin e ndeshjes.

Më shumë nga rubrika

Rosica Dençeva

Tenistja e re bullgare Rosica Dençeva arriti në çerekfinalet në Floridë

Tenistja e re Rosica Dençeva u kualifikua në çerekfinalet për singel dhe çifte në turneun “Eddie Herr” në Floridë (SHBA), në grupmoshat nga 12 deri në 18 vjeç. Dençeva u rendit nën Nr. 1 në skemën singel. Bullgarja u kualifikua edhe për..

botuar më 21-12-02 11.50.PD
Grigor Dimitrov

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë një shkolle të mesme në qytetin e tij të lindjes

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë shkollës së mesme për mësimin e gjuhëve të huaja “Prof. Dr. Asen Zllatarov” në qytetin e tij të lindjes Haskovo. Tenisti që jeton në Monako ka dhënë 15 mijë euro, ka konfirmuar..

botuar më 21-12-01 11.29.PD

Maria Petrova: Qëllimi im i madh është ta kthej artin në gjimnastikën ritmike

Në ditët e zgjedhjeve ne  mendojmë për bashkimin e kombit tonë. Dhe ajo që na ka bërë gjithmonë të jemi bashkë janë sukseset e sportistëve vendas, ndër të cilët janë padyshim gjimnastet ritmike. Gjatë kësaj vere vajzat nga ansambli ynë u ngjitën..

botuar më 21-11-23 7.15.PD
Подкасти от БНР