Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Certifikatat e gjelbra tashmë janë të detyrueshme për aktivitetet në ambientet e mbyllura

Foto: BNR

1370 janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë ditës së kaluar. Kjo është 13% e 10 554 testeve të kryera, sipas portalit coronavirus.bg. 87% e të infektuarve nuk janë vaksinuar.

Numri i pacientëve aktivë është rritur në 79 312. Në spital janë shtruar 6912 pacientë. 600 trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. 90 për qind e 299 të sapo pranuarve në spitale nuk janë të vaksinuar.

Në 24 orët e fundit, 40 persona kanë vdekur me Covid. 39 prej tyre nuk ishin të vaksinuar. 536 persona janë shëruar.

7 156 vaksina u dhanë të dielën.

Nga 25 tetori, paraqitja e një certifikate të gjelbër për aktivitetet në ambientet e mbyllura është e detyrueshme. Përjashtim bëjnë udhëtimet në transportin publik, vizitat në farmaci, banka, dyqanet ushqimore dhe objektet mjekësore.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin

Ditën e enjte do të nisë me temperatura minimale nga minus 9 gradë në disa rajone të Bullgarisë Perëndimore deri në 4 gradë në bregun e Detit të Zi. Gjatë ditës do të jetë me diell. Vende-vende do të ketë mjegull në Ultësirën e Trakisë së Epërme..

botuar më 21-12-08 7.05.MD

Masa më të rrepta mendohen në se do të zbulohet Omikron

Autoritetet në vendin tonë po shqyrtojnë masa më të rrepta anti-epidemike në Bullgari, nëse testi për Covid-19 rezulton pozitiv dhe dyshohet të jetë nga varianti Omikron. Këtë e tha Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë Toma Tomov. Mostrat..

botuar më 21-12-08 5.02.MD
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Në kabinetin e ri do të ketë dy zëvendëskryeministra më shumë

Secili prej partnerëve të koalicionit në qeverinë e re do të ketë një zëvendëskryeministër dhe dy nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Njëri “do të merret me qeverisje efektive”. Në një intervistë për Spiegel, bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë..

botuar më 21-12-08 4.42.MD
Подкасти от БНР