Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri Kacarov: Duam t’i kthejmë fëmijët deri në klasën e 4-të në shkollë pas 1 nëntorit

Foto: BGNES

Shteti do të livrojë 6.5 milionë euro për blerjen e testeve për fëmijët. Dëshira jonë është që të sigurojmë të paktën për një muaj teste për të gjithë fëmijët në vend nga klasa e parë deri në klasën e katërt. Këtë e bëri të ditur Ministri në detyrë i Shëndetësisë Stojço Kacarov në një konferencë për mediat. Javën e ardhshme duam t'i kthejmë në shkollë fëmijët deri në klasën e 4-të. “Nëse shohim që është krijuar një organizatë dhe ky mekanizëm funksionon mirë, do të vazhdojmë me nxënësit e klasave të larta. Një në çdo 100 njerëz aktualisht është bartës i virusit, " shtoi Kacarov.

Për të pasur sukses, ne kemi nevojë për mbështetjen e prindërve të cilët duhet të lejojnë testimin e fëmijëve, tha Ministri i Arsimit Nikollaj Denkov. Ai saktësoi se sipas planeve testimi duhet të bëhet dy herë në javë.

Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

botuar më 21-12-04 6.00.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

botuar më 21-12-03 4.23.MD
Подкасти от БНР