Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ilaçet e premtuara falas për Covid-19 - në një javë sa më parë

Foto: BGNES

Pavarësisht vendimit të marrë nga Arka Kombëtare e Sigurimit Shëndetësor, brenda një jave mjekët e përgjithshëm do të jenë në gjendje të përshkruajnë ilaçe falas për pacientët me Covid-19. Këtë e tha Dr. Georgi Mindov nga Shoqata e Mjekëve të Përgjithshëm të Sofjes. Ende nuk ka kontratë mes Këshillit Mbikëqyrës të Arkës së Sigurimit Shëndetësor dhe Bashkimit të Mjekëve. Sipas Mindovit, medikamentet falas për qytetarët janë vetëm për pacientët me komplikacione. Disa prej tyre janë për injektim dhe nuk mund të përdoren në shtëpi, të tjerat nuk gjenden fare në farmaci. Një problem tjetër, sipas farmacistëve, është se sipas rregullave aktuale, recetën elektronike falas mund ta plotësojë vetëm një farmaci.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD

Bullgaria është për forcimin e partneritetit midis BE-së dhe NATO-së

Bullgaria ka shprehur interes për të pritur komponentin detar rajonal të Komandës Detare të NATO-s për Rajonin e Detit të Zi (MARCOM). Ky qëndrim u kujtua nga Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov në një takim me homologët e tij nga formati B-9 në..

botuar më 21-11-26 7.49.MD

Nga 1 dhjetori nga 14 shtete do të hyjnë në Bullgari vetëm me certifikatë

Nga 1 dhjetori do të revokohet urdhri i Ministrit të Shëndetësisë, i cili kërkon që së bashku me Certifikatën e Gjelbër të paraqesin rezultat negativ të një testi PCR ata që vijnë në vendin tonë nga 14 vende të Bashkimit Evropian. Këtë e njoftoi..

botuar më 21-11-26 6.09.MD