Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Propozojnë heqjen e blerjes së shtetësisë bullgare

Foto: BGNES

Qeveria e përkohshme po propozon ndalimin e marrjes së shtetësisë bullgare në këmbim të investimeve. Kështu shkruhet në Projekt-Amendamentin e Ligjit të Shtetësisë Bullgare. Parashikohet heqja e neneve 12 “a” dhe 14 “a” për blerjen e një pasaporte pas investimit të 500 000 euro në letra shtetërore me vlerë ose në një institucion krediti të licencuar sipas një marrëveshjeje për menaxhim besimi. Anëtarët e familjes së investitorit fitojnë shtetësinë bullgare me natyralizim. Që nga krijimi i rregulloreve në vitin 2013, pas marrjes së shtetësisë, paratë zakonisht janë tërhequr nga investitorët.

Komisioni Evropian e denoncoi këtë skemë dhe kërcënoi Bullgarinë me sanksione. Ndryshimet në ligj duhet të miratohen nga parlamenti i ri.


Më shumë nga rubrika

A do të ketë Bullgaria qeveri pas zgjedhjeve të radhës këtë vit?

Seanca e parë e përbërjes së re të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor do të mbahet më 3 dhjetor, njoftoi shërbimi për shtyp i Kreut të Shtetit. Ndërkohë përfundoi raundi i parë i bisedimeve për formimin e qeverisë së koalicionit me mandat..

botuar më 21-11-30 7.15.PD
Në Liceun Teorik Bullgar “Vasill Levski” në Kishinau

Nënpresidentja Ilijana Jotova – midis mandatit të vjetër dhe atij të ri

Mungesa e dialogut me dy institucionet e tjera të rëndësishme në vend - Kuvendin Popullor dhe Këshillin e Ministrave, ka penguar zbatimin e shumë ideve të Presidentit dhe Nënpresidentit në lidhje me politikat për bullgarët jashtë vendit. Kjo u bë e..

rinovuar më 21-11-29 12.38.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Një koalicion i gjerë do të shpëtojë Rumaninë nga kriza Të dy partitë më të mëdha në Rumani ranë dakord për formimin e një qeverie. Kështu kapërcehet kriza tremujore politike, e cila bllokon përpjekjet e vendit të vonojë pandeminë e..

botuar më 21-11-26 2.19.MD