Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Afro 7000 të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Foto: Akademia Ushtarke Mjekësore

6816 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit pas 50 356 testeve të kryera. 13.5% e mostrave janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 87.5% e të sapoinfektuarve nuk janë të vaksinuar. Numri i të infektuarve rishtazi është më i larti që nga fillimi i pandemisë dhe kalon me afro 1000 numrin e të infektuarve të martën.

Të sëmurët e regjistruar me simptoma të shfaqura janë 87 279. 7325 janë të shtruarit në spital. 608 prej tyre janë në terapi intensive. 89% e 1107 të sapo pranuarve në spitale nuk janë të vaksinuar.

124 kanë vdekur me Covid-19 të konfirmuar. Më shumë se 94 për qind e tyre nuk janë vaksinuar. 2323 janë shëruar.

Të martën janë dhënë 26 327 vaksina. 1 466 012 persona kanë përfunduar imunizimin.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 dhjetorin

Të martën reshjet nga jugperëndimi do të përfshijnë pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë mesatare deri të fortë veriperëndimore, me të cilën do të depërtojë ajër i ftohtë. Në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore dhe në pjesën e..

botuar më 21-12-06 6.05.MD

Presidenti shprehu shpresën se raundi i tretë i konsultimeve për formimin e qeverisë do të jetë i fundit

Pas konsultimeve me përfaqësuesit e katër grupeve të para parlamentare – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, GERB, DPS dhe BSP, presidenti Rumen Radev tha se qeveria e re ka nevojë për "një vektor të fortë social", pasi shoqëria jonë është shumë e ndarë...

botuar më 21-12-06 5.27.MD

Filluan konsultimet tek Presidentit për qeverinë e ardhshme

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet me forcat e përfaqësuara në parlament për të dorëzuar një mandat për formimin e qeverisë. Kreu i Shtetit priti fillimisht përfaqësuesit e “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Radev tha se pas zgjedhjeve ka..

rinovuar më 21-12-06 4.45.MD
Подкасти от БНР