Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Testimi i fëmijëve për Covid në shkollë do të shtyhet me të paktën një javë

Foto: EPA/BGNES

Ajo që u shfaq në media se nga e hëna fëmijët deri në klasën e 4-të do të shkojnë në shkollë nuk është e vërtetë. Është shumë e mundur që nëse nuk ka bllokim të plotë, kjo të ndodhë nga 8 nëntori. Këtë e tha për televizionin Bulgaria on AIR, Ministri në detyrë i Arsimit, akademik Nikollaj Denkov.

“Nuk mund të them datë pa u zgjedhur kontraktori, pa e ditur se si do të jetë organizimi, pa llogaritur kohën në të cilën do t’i përgatisim ata që do t’i bëjnë testet”, shtoi Denkov.

Ministri theksoi si prioritet ofrimin e një mjedisi të sigurt mësimor në shkolla, si dhe prindërit të bien dakord vullnetarisht që fëmijët të testohen për koronavirus në shkollë.


Më shumë nga rubrika

Vërejtjet për marrëveshjen e koalicionit janë pastruar

“Tekstet përfundimtare të marrëveshjes së koalicionit janë gati dhe të premten deri në fund të ditës do të kemi një marrëveshje koalicioni plotësisht të autorizuar", tha Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin” pas takimit në..

botuar më 21-12-09 12.21.MD
Kirill Petkov

“Bullgaria Demokratike” do të përkrahë projekt-kabinetin

Tri partitë e koalicionit “Bullgaria Demokratike” – “Demokratët për Bullgarinë e Fortë”, “Po, Bullgaria” dhe “Lëvizja e Gjelbër” do të mbështesin marrëveshjen e koalicionit dhe projekt qeverinë, u bë e qartë pas mbledhjeve të organeve të tyre..

botuar më 21-12-09 10.42.PD

116 njerëz vdiqën me koronavirus të konfirmuar

Në 24 orët e fundit u zbuluan 1652 raste të reja të koronavirusit nga 24 891 teste të kryera, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacioni. Afro 7 për qind e mostrave janë pozitive. 82 për qind e të sapo infektuarve nuk janë të..

botuar më 21-12-09 9.55.PD
Подкасти от БНР